Zachraňujeme život alebo zdravie?

Autor: Kristína Mitliková | 23.4.2015 o 13:37 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1472x

Medicína v posledných desaťročiach dosiahla výrazný pokrok. Je až na takej úrovni, že vo svete, napríklad v Japonsku, je snaha o záchranu novorodenca už aj v 23.týždni tehotenstva. Na Slovensku sa pôrod v tomto týždni tehotenstva nazýva potratom. 

Tehotenstvo. Krásnych 9 mesiacov plných očakávania, radosti, zvedavosti, plánovania, ale aj strachu. Strachu z neznáma, z bolesti, z budúcnosti. Prvý plač novorodeniatka je tým najúčinnejším liekom na všetky bolesti, pochybnosti, neistoty. A ešte veta ako z filmu: „Gratulujem mamička, máte krásneho, zdravého syna.“  Avšak bohužiaľ nie každá mamička má to šťastie počuť túto radostnú zvesť o príchode nového života. Ani užiť si tých 9 mesiacov do poslednej chvíle. Niekedy sa stane, že sa pôrod začne bez toho, že by bola mamička, no hlavne dieťatko pripravené. A vtedy to začína, boj o život.. 

Ak sa dieťatko narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasne narodenom alebo nedonosenom novorodencovi. Starostlivosť o takéto dieťa je oveľa náročnejšia, ako o fyziologického novorodenca. Kvôli svojej nezrelej termoregulácii novorodenec neputuje k matke, ale je uložený do inkubátora, môže mať ťažkosti so spontánnym dýchaním, s prijímaním a trávením potravy, s imunitou. Všetko závisí od jeho veku, no platí, že každým jedným dňom v maternici sa zvyšuje šanca na kvalitnejší život.

Dôležitým aspektom je určenie hranice medzi životom a smrťou. Napredovanie medicíny viedlo k dramatickému vzostupu prežívania extrémne nezrelých detí. Hranica prežívania sa stále pomaly mení a posúva. Pred dvadsiatimi rokmi sa za životaschopné považovali iba deti s pôrodnou hmotnosťou nad jeden kilogram a aj tie boli ohrozené najrôznejšími závažnými komplikáciami. Na Slovensku je v súčasnosti táto hranica stanovená na 24 ukončených gestačných týždňov. Ak sa pôrod začne skôr, hovorí sa skôr o potrate ako o predčasnom pôrode.

Nedonosené deti sa rodia s nezrelými, nedostatočne vyvinutými orgánmi a ich funkciami. Na základe toho existuje široká škála ťažkostí, s ktorými musia bojovať od prvej chvíle svojho života. Sú to predovšetkým nevyvinuté pľúca, následne potreba ich umelej ventilácie. Z gastrointestinálnych problémov je to predovšetkým gastroezofágový reflux( spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka), neprospievanie, nechutenstvo, koliky, zápcha, vývod hrubého čreva po zápalovom procese, poškodenie pečene. Z neurologických ochorení to môže byť intrakraniálne (vnútrolebečné) krvácanie a z neho vyplývajúce ochorenia, detská mozgová obrna, psychomotorická retardácia. Často sa vyskytujú poruchy sluchu, anémia (chudokrvnosť), nezrelosť bunkovej imunity, nedostatok protilátok, náchylnosť k infekciám.

Rozvoj v neonatológii na jednej strane výrazne znížil úmrtnosť novorodencov. Na druhej strane však s prehlbovaním diagnostických a terapeutických  postupov zostáva určitý počet detí, ktoré síce prežijú, ale sú primárne ťažko postihnuté. Nie je problém udržať pri živote ťažko nezrelého novorodenca, dieťa dlhodobo kriesené s postihnutím mozgu z nedostatku kyslíka, operovať mu rôzne vývojové chyby, ktoré boli pred rokmi nezlučiteľné so životom. Otázkou je kvalita života zachránených detí, ale aj ich rodičov a celkový dopad starostlivosti o postihnuté dieťa na jednotlivé vzťahy v rodine. 

Je možné ukončiť intenzívnu starostlivosť v prípadoch, kedy už nie je nádej na prežitie inak, než za cenu jeho udržiavania výlučne pomocou prístrojov a nákladných liekov, bez atribútu ľudskej osobnosti, za cenu utrpenia postihnutého i jeho okolia a vynaložením  značných nákladov spoločnosti? Zákaz eutanázie a primárne právo – právo na život má k tomu jednoznačný postoj. Každý má právo na plnohodnotný život a na jeho dosiahnutie máme množstvo vedomostí a sofistikovanej prístrojovej techniky. Každé dieťa je pri terapii podrobené aj úkonom, ktoré majú ďalšie postihnutie zmierniť. A ako sa hovorí, nádej umiera posledná. A v prípade ľudského života má táto fráza oveľa väčší význam. Za ľudský, a hlavne detský život sa oplatí bojovať do poslednej sekundy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?